Miniatury pod vodou

posted in: BLOG | 0

Zima byla letos dlouhá a tak jsme si zkrátili čekání na jarní tvoření v zahradě vytvořením miniaturní krajinky pod hladinou v akváriu.

Použili jsme starší akvárium o rozměrech 50 x 25 x 25 cm, které s objemem 31 litrů spadá do tzv. kategorie nanoakvárií (1). Žádné nanotechnologie však tady nečekejte, je to pouze označení pro akvária menší než 36 litrů. Ani akvaristice se však za posledního čtvrt století nevyhnul technologický pokrok, takže s vylepšenou technologií filtrace a s použitím moderních přípravků a zařízení lze i takto malá akvária udržet čistá bez většího úsilí. Navíc s ohledem na malý vnitřní prostor nádrže jsou pro nanoakvária vyvinuty závěsné vnější filtry, které zajistí dokonalé čištění vody pomocí biologického filtru a aktivního uhlí, aniž by ubíraly prostor v nádrži a esteticky narušovaly celkový dojem.

Po pořízení nezbytného vybavení (závěsný filtr, topítko, osvětlení, vzduchový kompresor pro bublinkové efekty) jsme se pustili do vytvoření miniaturní podvodní scenérie. Jako ústřední motiv akvária jsme zvolili potopený koráb. Někdo může namítnout, že koráb ve sladkovodním akváriu je úlet, ale nám se zdál kořen nebo kámen nudný a chtěli jsme vytvořit trochu dramatičtější scénu, která bude povzbuzovat fantazii dětí (ale taky našich koček). Rozlomený koráb na skalisku z břidlice a unikající bublinky doplnily vodní rostliny a rybičky.  Živou dominantou akvária je sameček bojovnice pestré, kterému dělá společnost pět drobnůstek a  sevilie.

(1) Nanoakvária 12 – 35 litrů, edice Jak na to, nakladatelství Vašut, 2009.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.